Ay Düğümleri burç değiştiriyor!

By Talin Ağdere ile Astroloji - 00:26:00

Image result for ay düğümleriImage result for ay düğümleriAy düğümleri, ayın yörüngesinin, güneşin yörüngesiyle kesiştiği noktalardır.  Kuzey ve Güney Ay düğümü birbirine 180 derece uzaklıktadır. Her birimizin haritasında Kuzey ve Güney Ay düğümü bir burçta ve bir evde bulunmaktadır. Ay düğümleri ‍ bir burçta yaklaşık 18-19 ay kadar kalırlar, tekrar aynı burca geri gelmesi yani devir süresi ise 18-19 yıl gibidir.  Yaşamın önemli unsurlarını anlatır. Ben niye buradayım, benim görevim nedir, varlığımın amacı nedir gibi soruların cevabını bulmamıza yardımcı olurlar.

Güney Ay düğümü(alçalan düğüm): Geçmişi, insan ruhunun kendisiyle birlikte getirdiği eski kalıpları, davranış biçimlerini simgeler. Bilinçaltımıza yerleşmişlerdir. Düğümün bulunduğu ev ve burç kişiye kolay gelen güven içinde olabileceği kendini güçlü ve kuvvetli hissedeceği en az zorluklarla karşılaşacağı hayat bölümünü gösterir. Kişi zor durumlarda denge sağlamak enerjiyi toparlayabilmek, sığınmak için en iyi bildiği bu alana kaçacaktır. Ancak, gelişmeyi engelleme eğilimindedir. Kişiye içe dönüklük ve bireysellik verebilir. Avantajlı yönü de vardır ancak bazı kısıtlayıcı yönleri de bulunmaktadır. Güvenli bulduğumuz bu sığınakta veya barınaktan çıkamazsak, kolaya kaçarsak tembelleşebilir ve ilerleyemeyebiliriz. Güney Ay düğümü ile açısal ilişki kuran planetler geçmişe dönük konuları gündeme taşır ''Deja vu''. Örneğin; Güney Ay Düğümü ve Satürn/Venüs ilişkisi geçmişte yaşanan bir ilişki ya da paraya dair bir konunun yaratacağı kayıp ya da üzüntüye işaret edebilir. Kavuşumlar çok güçlü çalışırken, kareler karma ile çelişen, zorlayan, sıkıştıran konuları anlatır. Geçmişte yaşanan bir olayın tekrarı olarak karşımıza çıkabilir.
Kuzey Ay Düğümü (yükselen düğüm): Geleceği anlatır. İnsanı mücadeleye yönelten ve yeni ufuklar açma eğilimindedir. İzlenmesi ve çözümlenmesi gereken yönü, işleri gösterir.  Bu yaşamda yürümemiz gereken ve kendimizi geliştirmemiz gereken yoldur. Bu yolda ilerlersek, olgunlaşırız, tecrübeler kazanarak büyüme ve gelişme gösterebiliriz. Kuzey Ay düğümü aynı zamanda şans noktası veya Jüpiter gibi de etki yapar. Bulunduğu burç ve ev kişinin şanslı olacağını gelişme göstermesi gereken konuları da verecektir. Tabi ki kişi bu yönü bilmediği için zorlanacaktır. Dıştan gelen etkiye ve desteğe de ihtiyaç duyacaktır. Ancak bu zorluklar kişinin yeteneklerini de ortaya çıkaracaktır. Eğer kuzey uca transit yapan bir gezegen olursa kendi enerjisi yönünde yaşanacak bir deneyim gerçekleşecektir.
Bu yıl ise, 12 Kasım 2015 de Kuzey Ay Düğümü Başak Burcuna Güney Ay düğümü ise Balık burcuna girecek ve 9 Mayıs 2017 ye kadar bu burçlarda kalacaktır. Kendi haritanızda hangi evler Başak ve Balık’sa o konular hayatınızda yoğunlaşacaktır. Örneğin, yükselen burcunuz Yengeç diyelim, Yengeç 1. Evinizdir, Aslan 2., Başak ise 3. Evinizdir. Kuzey ay düğümü 3. Evinizde Başak’ta, Güney ay düğümü karşıt burcu olan Balık’ta 9. Evdedir.  
Kuzey Ay Düğümü Başak/Güney Ay düğümü Balık: Ayrıntılara odaklanmak, verimli olmak, pratik ve yapıcı davranmak, yardım üretmek, hizmet etmek önemli olacaktır. Mantıklı ve somut düşünür, çok iyi analiz ederek bazı şeyleri oluşturur veya karar verirken duygularımızı bir kenara bırakmakta zorlanabiliriz ancak mantıklı hareket de etmek gerekmekte. Kararsızlığı yenmek, sabırlı olmak, sistem içinde kalmayı başarmak önem kazanmakta. Objektif ve mantıklı olmak geçmişe takılmadan yürümek, plan ve organizasyonları sonuna kadar götürmek hedef belirlemek söz konusu. Mağdur kişi olmayın, yetersizlik duygusu sizi dağıtmasın, yönsüzlük yaşatmasın. Üretkenlik, verimlilik, çalışkanlığınız ve akılcı olmak mantıklı yaklaşmak, hizmet etmek iş bitirici davranmak sistemli, düzenli yaşamak size çok şey kazandırabilir. Ufuklarınızı geniş tutmaya bakın.
Ayrıca, bu yıllar içinde bilimsel açıdan faydalı buluşlar geliştirilebilir, insanlık adına hizmetler, hizmet sektörünün oldukça verimli olacağı yıllar denilebilir. Üretkenlik, hastalıklara karşı dayanıklılık doğru beslenme, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gibi daha faydalı bir süreç içindeyiz.  Türkiye’nin haritasında ise, 3. Evde bulunan Kuzey Ay düğümü, komşularıyla olan ilişkilerinin yoğunlaşacağını vurgulamakta.  Ayrıca orada yaşayan halk kitlelerinin yaşam şartlarının düzelmesi açısından faydalı gelişimler beklediğini de anlatıyor olmalı.  Yakın bölgelere, komşu ülkelere önem vermek gerekiyor, anlamaya çalışmak sorunlara ortak olmak, pratik çözümler bulmak, köprü oluşturmak, gelişim için faydalı olabilir. Demiryolu,  deniz yolu, karayolu gibi çalışmalara odaklanmak önemli olacak sanırım. Eğitim sistemini tekrar elden geçirmek daha faydalı bir hale getirmek gerekebilir.  Jüpiter’in Eylül 2016 dönemlerine kadar Başak burcunda olması, bu konularda ilerlemek için iyimserlik ve şans getiriyor. Görevleri yerine getirmekte, pürüzleri kaldırmakta başarı sağlanabilir. Özellikle, 23 Aralık 2015 den 11 Mart 2016 arasında  daha sonra ise Haziran 2016 dan Temmuz ortalarına kadar oldukça etkili bir dönem.  Ancak Ekim 2016ya kadar Ay düğümlerinin Satürn ve Neptün’le mücadeleci açıları var. Dağılma riskini göz ardı etmemek gerekir. Zor olanı başarmak için mücadele içinde olabiliriz, eski davranış ve kalıplarını bırakmak o kadar da kolay olmayabilir. Plüton’la da olumlu açısı içinde bulunduğumuz dönüşümü tamamlamamıza ve kendi gölgemizle yüzleşmemize bir yönde yardımcı olabilir. Arınma, temizlik süreci de denilebilir.
Burçlara etkileri:
Koç ve Yükselen Koç:  12 Kasım 2015 den itibaren 1.5 yıl boyunca, çalışma hayatına daha çok yoğunlaşmanız gerekmektedir. Daha çok sorumluluk almak, yaşamın getirdiği olağan sorumlulukları kabul etmek çok çalışmak, dağılmamak, yön kaybetmemek  ve daha planlı, özenli, dikkatli, organize hareket etmek gerekebilir. Ayrıca varsa içki, ilaç uyuşturucu gibi alışkanlıklardan uzaklaşmalı tedavi yoluna hızla geçmek size şifa getirecektir. Gerçeklerden kaçmamalı kabul etmeli, sorumluluklarınızı bilmelisiniz. Başkalarına şefkatli davranmalı, hizmet etmeli, katılım göstermelisiniz. Plan yapmayı öğrenmelisiniz.  Yaşantınızdaki karışıklıklara bir düzen getirmelisiniz. Jüpiter’le birlikte hareket eden Kuzey Ay düğümü belli bir düzen geliştirmenize yardımcı olabilir. Hem sağlık hem de günlük hayat şartlarınızı bir düzene sokmak sağlamlaştırmak açısından faydalı olacaktır.
Boğa ve Yükselen Boğa:  12 Kasım 2015 den itibaren 1.5 yıl boyunca başkalarıyla daha samimi ilişkiler kurmak için her zamankinden daha fazla emek harcamalısınız. Zaman zaman kişisel riskler almak gerekebilir. Bireysellik önemlidir. Kalbinin sesini dinlemeli, kendi mutluluğunuzun peşinden koşmayı önemsemelisiniz. Jüpiter’inde yardımıyla özgüveniniz artıyor. Yeteneklerinizi, yaratıcılığınızı da doğru kullanma, kendini gösterebilme, fark edilmek daha kolay. El becerilerinizi geliştirebilir, iyi bir sanatkâr olabilirsiniz.  Esnemek, yaşamı bir oyun olarak görmek, eğlenmek çocuklarınıza karşı daha özenli olmak size çok şey kazandıracak.  Ailenin servetini düzene sokmak, ekonomi yapmak daha kolay olabilir. Aşk hayatınızda ve özel ilişkilerinizde eleştirel yönlerinizi törpülemeyi kendinizi kasmadan keyif almayı bilmelisiniz.  Cana yakın ve sıcak davranmak, samimiyet çok önemli.
İkizler ve Yükselen İkizler:  12 Kasım 2015 den itibaren 1.5 yıl boyunca,  aile içi düzen kurmak, özel hayatınızı organize etmek, ebeveyn ilişkilerini güçlendirmek öncelikleriniz arasında.  Kendi temelinizi ve güvenliğinizi oluşturmak, başkalarını ruhsal olarak desteklemek, anlamaya çalışmak, başkalarının duygularını önemsemek, empati kurabilmek, alçak gönüllü olmak, paylaşmayı öğrenmek size çok şey kazandıracaktır. Ev hayatınıza zaman ayırmak, değer vermek, keyif almayı önemsemek, konforu düzeni sağlamak,  kendi evinize ailenize, büyüklerinize önem vermek ve sadece dünyevi başarılar peşinden koşmamak gerekmekte. İçe dönmek, olgunlaşmak kendinizi tanımak eksik yönlerinizi geliştirmek, huzuru evde aramak söz konusu. Gerginlikler varsa törpülemek, problemler varsa bulup kökünden temizlemek önemlidir. Mal, mülk edinmek, tadilat yapmak, ev sahibi olmak, büyüklerden destek almak ve genişlemek için fırsatınız var. Ayrıca emeklilik döneminiz de gelmiş olabilir. Eylül 2016 ya kadar Jüpiter bu konuda size destek vermekte, fırsatlarınız artıyor.
Yengeç ve Yükselen Yengeç: Toplum içinde konuşabilmek, çevre ile iletişim kurabilmek için akılcı ve mantıklı düşünmeyi geliştirmelisiniz. Elinizdeki ve yakın çevrenizdeki imkânları değerlendirmelisiniz. İletişime açık olmalısınız. Çevreniz ile iletişim içinde olmak, internet, sosyal ağlar,  basın medya ile ilişkiler size çok şey kazandıracaktır. Farklı çevrelerle yabancılarla iletişimi geliştirirken, yakınınızda bulunanlara yönelmek çok daha avantaj sağlayabilir.  Bu konularda da Eylül 2016ya kadar oldukça şanslısınız, sizi destekleyen ve faydalı olacak birçok kişi var yakınızda. Zihinsel olarak da pratik düşünmeniz, kıvrak zekanız olayları çabuk çözmenizi sağlayabilir. Yakınlarınızı dinlemeyi öğrenmeli, ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmalı, kardeşle ilişkinizi geliştirmelisiniz. Eğitim öğretim, halkla ilişkiler, endişelerden uzak kalmak çok önemli.  12 Kasım 2015 den itibaren 1.5 yıl boyunca bu konulara daha fazla önem vermeniz ve geliştirmeniz gerekecektir.
Aslan ve Yükselen Aslan: 12 Kasım 2015 den itibaren 1.5 yıl boyunca çok çalışmalı, emek sarf etmeli, kendi kazançlarınıza yönelmelisiniz. Kendine güvenmeyi öğrenmek, planlı ve titiz çalışmak, kişisel gelişim sağlamak önemli olacaktır. Kendi imkan ve varlığı geliştirme sayesinde öz güveniniz artacaktır. Sahip olduğunuz becerileri geliştirmek ve ortaya çıkarmak çok önemli.  Bu yetenekler sayesinde para kazanmaya başlayabilirsiniz. Pratik ve becerikliliğiniz sayesinde çok şey elde edebilirsiniz.  Yaşamın bu diliminde, kariyer konusunda iyi fırsat ve olanaklarda elde edebilirsiniz, parasal konularda özgür olma şansınız artabilir. Parayı, işi idare etme beceriniz gelişebilir. Ne istediğinize karar vermek ona yönelmek, hizmet üretmek ayrıca dağılmamak ve planlı olmak çok önemlidir. Sabırlı olmak ve adım adım ilerlemek önceliğiniz olmalı.  Eylül 2016 ya kadar Jüpiter’in de desteğiyle, başkalarının kaynaklarını da üstünüze çekebilirsiniz. Yeteneklerinize güvenmelisiniz.
Başak ve Yükselen Başak: 12 Kasım 2015 den itibaren 1.5 yıl boyunca, önce ben demeyi öğrenmek, bencil olma riskini almak gerekiyor. Kişiliğiniz ve bireyselliğinizi öne çıkarmaya yoğunlaşmalısınız.  Daha önce dile getiremediğiniz birçok şeyi söyleyebilir, talep edebilirsiniz. Görünüme, fiziğe bedensel sağlığa da bir o kadar önem verilmelidir. Kişisel yeteneklerinizi geliştirmek, dikkatleri üzerinizde toplamak da öncelikleriniz arasında olmalı. Koşulları istediğiniz gibi yönlendirebilme şansınız artıyor. Kişisel ve ruhsal büyüme, kişiliğin güçlenmesi, sözünüze daha çok değer verilmesi, düşünceleri kabul ettirmek için şanslarınız artıyor.  Eylül 2016ya kadar Jüpiter inde yardımıyla yalnız ilerlemek, başkalarından bağımsız hareket etmek o kadar da zor değil. Ancak dağılmamaya dikkat etmeli, sınırların ölçüsünü bilmelisiniz.
Terazi ve Yükselen Terazi: 12 Kasım 2015 den itibaren 1.5 yıl boyunca, başkalarına yardım ve hizmet etmek öncelikleriniz arasında olmalı. Bu konuda son derece fedakâr bir tutum sergilemeniz gerekebilir. İhtiyaç sahiplerine yardım edebilirsiniz.  Hayatınızı başkalarına, hizmet kurumlarına adamalı, yargılayıcı olmamalısınız. Kendinizi saklamamalı daha çok ortaya çıkarmak ve görünür olmak için çaba göstermelisiniz. Her şeyi kontrol etmek saplantısı temizlik ve düzen hastalık haline getirilmemeli. Kontrolsüz gelişen ve önceden planlanmamış şeylere de açık olmalısınız. Plansız programsız ani gelişen de şeyler olabilir hayatta. Belirsizlik güvensizlik duygularından uzak durmalısınız. Başkalarına şifa vermeli, şefkatli olmalısınız.   Ruhsal yola odaklanmak, evrenle bağlantınızı kabul etmek, değişimi hoş karşılamak, yol göstermek, öğretmek, enerjinizi çevrenize de akıtabilmeyi başarabilmek önceliğiniz olmalı.  Ruhsal yola odaklanmak, dua etmek, meditasyon, yoga gibi çalışmalar yapmak  ruhunuzu dinlendirecektir. Her şey olması gibi gelişmektedir bunu da unutmayın.
Akrep ve Yükselen Akrep: Gruplar içinde etkinleşmek, çalışmak, faydalı olmak en büyük hedefiniz olmalı. Kişisel olmaktan ziyade, takım ruhunu öğrenmeye çalışmalısınız. Bütünleşmeli, işbirlikçi davranmalı, ekipçe yapılacak işlere odaklanmalısınız. Gelecekle ilgili konularda şanslarınız var. Bildiklerinizi başkalarıyla paylaşmak, kazançlarınızı arttırmak, arkadaşlıklar kurmak fayda sağlayacaktır. Dernek, vakıf cemiyet ve sosyal organizasyonlarda, toplumsal amaçlar için yapılan çalışmalarda başarılı olabilirsiniz. Kuzey ay düğümünün 11. Evde olması ayrıca şans getiricidir. 2016 Eylül’e kadar Jüpiter’le birlikte ilerlemeleri, grup aktiviteleri ve sosyal çevrenizle ilgili genişleme yaratacaktır. İlerlemeniz için de başkalarından fayda görebileceksiniz. Fırsat ve şanslar kazanımlar verebilir. Birlikte çalışılan işlerde grup adına başarı getirebilir. Grup bilincini geliştirir. Neyin faydalı neyin zararlı olduğunu görecek, insanlığın faydasına işler yaparak mutlu olmayı da deney imleyeceksiniz. Birçok kişiyle iletişim ağı kurabileceksiniz. 12 Kasım 2015 den itibaren 1.5 yıl boyunca bu konulara odaklısınız ve geliştirmeniz için şanslarınız var.
Yay ve Yükselen Yay: 12 Kasım 2015 den itibaren, mesleki statü elde etmek, başarılı olmak, daha fazla tanınmak ve fayda sağlamak öncelikleriniz arasında olmalı. Güçlü kişilerle de iletişiminizi güçlendirebilir, daha fazla sorumluluk alabilirsiniz. Geçmişi bırakıp geleceği hedeflemek söz konusu. Yönetimi, sorumluluğu, yükselmeyi üstlendiğiniz zaman kazanırsınız. Ebeveynlerin, ailenizin duygusal gereksinimlerini tarafsız, objektif olarak anlayabilmeli, aşırı bağlanmaktan, bağımlılıktan uzaklaşmalı, sadece gereken kadar yapmalısınız.  Geçmişi bırakmalı, bugünle baş etmeyi öğrenmelisiniz. Yönetimi ve sorumluluğu üstlenebilirsiniz.  İleri doğru yürümeli, doğru yolun bu olduğunu anlamalısınız. Geçmişi bırak ve yürümeye devam et. Yaşamınızdaki mücadelenizde maddi ve manevi güvenliğe sahip olmak ayaklarınız üzerinde durmak için çalışacaksınız. Eğer gereken gayreti gösterebilirseniz ki Jüpiter de destekliyor sizi, yükselmek yeteneklerinizi geliştirmek açısından başarılı olabilirsiniz. 1.5 yılda çok şey değişebilir.
Oğlak ve Yükselen Oğlak: 12 Kasım 2015 den itibaren 1.5 yıl boyunca, farklı çevrelere, hayat görüşlerine yönelmek bazı şeyleri anlamanıza yardımcı olabilir. Eğitim ve öğrenime odaklanmalısınız. Daha fazla bilgi sahibi olmak, değişik din ve felsefelere açık olmak kısa ve ya uzun seyahat etmek, sık yolculuk yapmak, farklı yerlere, seminerlere katılmak öncelikleriniz arasında olmalı. Bilgiyi paylaşmak, bilgiye açık olmak son derece önemli gelişim açısından. Üniversiteler, akademik çalışmalara yönelebilirsiniz.  Dini görüşleriniz inançlarınız hakkında katı bir tutum içinde olmamalısınız. Daha çok dış dünyaya açık olmak, basın medya ağırlıklı işlere yönelmek, sesini duyurabilmek, projeler üretmek, size çok şey kazandırabilir. Kendinizi kapatmayın, cesur olun, korku ve endişelerden uzak durun pozitif olmaya bakın. Soruların hemen yanıtını aramayın, adaleti, yüksek bilinci özümseyin. Özellikle Eylül 2016 a kadar bu konularda çok daha fazla şanslısınız, sesinizi daha fazla kitleye duyurabilecek reklamınızı yapabileceksiniz.
Kova ve yükselen Kova: 12 Kasım 2015 den itibaren eşinizin ortağınızın maddi konularına mal varlığına fazlasıyla yoğunlaşabilirsiniz. Ruhsal anlamda yenilenme bazı korkulardan arınma, şarj etme zamanıdır. Eşin gelirinden faydalanmayı kabul etme. Size faydası olmayan ya da başkasının hak ettiği yararsız malı mülkü parayı bırakma. Başkalarının psikolojisinin, isteklerinin farkına varma, empati geliştirmeye çalışmak önemli olacak. Bireysellikten uzaklaşmalısınız. Tek başına sahip olmanın dışında, paylaşıma gitme, değişimle baş edebilmeyi öğrenme size çok şey kazandıracaktır. Miras, tazminat gibi konular bazı şeyleri anlamanıza yardımcı olabilir. Birtakım yaşanan krizler ve dönüşümlerle amaçlarınıza ulaşma ve iç dengeyi yakalamak sizin için önemli olacaktır. Yaşanacak deneyimlerden ders almak ve büyümek olgunlaşmak da size çok şey kazandırabilir. Analiz etmek konulara derinlemesine yaklaşmak, bilimsel araştırmalar yapmak sizi tatmin edecektir.  İnatçılıktan, dik kafalıktan uzak durmalısınız. Başkalarının görüşlerine önem vermek ve değişime direnmemek en büyük şanslarınızdan olacaktır. Özellikle Eylül 2016 a kadar bu konularda desteklisiniz.  Önümüzdeki 1.5 yıl boyunca bu yönde gelişmeye devam edeceksiniz.
Balık ve Yükselen Balık: 12 Kasım 2015 den itibaren evlilik, ortaklık ve ya yakın ilişki kurmak öncelikleriniz arasında. Ortak olmayı, işbirliği kurmayı öğreneceksiniz. Sosyal aktiviteler organizasyonlar gruplardan da fırsat elde edebilirsiniz. Karşınızdaki kişilerden öğrenecek ve hayatınıza onların desteğiyle bir yön verebileceksiniz. Bu kişiler belirlediğiniz yolda size yardımcı olabilirler. İlişki kurmayı, evlilik hayatını, ortaklığı deney imleyebilirsiniz.  Önceliğiniz kendinize verdiğiniz değeri karşınızdakine vermek olacaktır. Ancak dağılmamak şartı vardır, yönsüz lükten uzak durmalısınız.  Karşınızdakileri  duymalı cevap vermeli, önemsemelisiniz. Karşınızdakinin ihtiyaçlarına açık olmak ve kendinizden ödün vermek durumundasınız.  Önümüzdeki 1.5 yıl boyunca diplomasi kurmak, karşılık beklemeden destek vermek, her iki tarafında kazançlı çıktığı durumlar yaratmak, paylaşmak, empati yapmak, kendinizi karşınızdakinin yerine koymak size çok şey kazandıracaktır. Özellikle Eylül 2016ya kadar Jüpiter sizi bu konularda oldukça destekliyor. 
Not: Yukarıda verilen genel yorumlardır. Kişiye özel danışmanlık hizmeti almak isteyenler talinagdere@hotmail.com  ve astrotalin@gmail.com  dan bilgi alabilirler. Ayrıca yükselen burcunuzu ve ay burcunuzu öğrenmek isteyenler bana başvurabilir (gerekli olan bilgi: gün-ay-yıl, doğum yeri ve doğum saati)
Yazılarımı http://www.astrotalin.com dan, instagram/talinagdere, twitter/ @astrotalin, grubumuza katılın: http://www.facebook.com/TalinAgdere

 

  • Share:

You Might Also Like

0 yorum